U Zaboku predstavljen projekt KISS, kojeg provode Društvo multiple skleroze, KZŽ i Mreža udruga Zagor
TROSTRUKI UČINAK: Potiče se razvoj kreativnih industrija i samozapošljavanja te se izgrađuje samopouzdanje nezaposlenih osoba

U zabočkoj Zelenoj dvorani predstavljen je projekt KISS – Kreativne industrije, samozapošljavanje i samopouzdanje, kojeg provodi Društvo multiple skleroze KZŽ, u suradnji s Krapinsko – zagorskom županijom i Mrežom udruga Zagor. Uvodno izlaganje održale su Svjetlana Pripeljaš, tajnica Društva, i Nataša Hlaban, koordinatorica projekata i programa. Projekt je namijenjen nezaposlenim osobama s invaliditetom i nezaposlenim mladim osobama koje žele naučiti više o kulturnim i kreativnim industrijama kao pokretaču gospodarstava i (samo)zapošljavanja, te se dodatno educirati.

Poduzetnički pothvat

Pripremljeno je nekoliko različitih sadržaja: verificirani programi edukacije uz plaćene putne troškove za odlazak na nastavu koja se u najvećoj mjeri odvija u Zaboku, za web i modni dizajn, te engleski jezik – A1 i B1 razina, kao i radionice o kreativnim i kulturnim industrijama (o trendovima i mogućnostima, samozapošljavanju i poduzetništvu), te program pripreme za tranziciju – svladavanje stresa i niskog samopouzdanja, uvid u vlastite potencijale, generiranje poslovnih ideja i primjeri iz stvarnog života.
Na press konferenciji bio je i predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Krapina, Goran Vukmanić, koji je istaknuo kako je poticanje samozapošljavanja sve popularnija mjera.
– Iznos za tu mjeru je rastao proteklih godina, tako da je ove godine moguće dobiti i do 70 tisuća kuna po pojedinom korisniku koji kreće u poduzetnički pothvat. Naravno, moguće je da se odjednom uključi i više osoba, primjerice, u obrt mogu ići i četiri osobe, a u zadrugu i pet osoba, tako da svaka osoba može ostvariti isti iznos poticaja za samozapošljavanje. U protekloj godini na području Krapinsko – zagorske županije osigurano je gotovo deset milijuna kuna u sklopu mjere samozapošljavanja, kojom je bilo obuhvaćeno oko 120 osoba. Mi pratimo ugovorne obaveze tih osoba unutar godinu dana i imamo podatke o tome koliki je broj poduzeća i obrta opstao u tih godinu dana. Oko 11 posto njih nije uspjelo izvršiti ugovornu obavezu – otkrio je Vukmanić.

Nove kompetencije

Zamjenica krapinsko – zagorskog župana Jasna Petek za projekt KISS kaže kako je sjajan iz više razloga.
– S jedne strane potiče razvoj kreativnih industrija, a s druge strane samozapošljavanje, kako u tom, tako i u ostalim područjima. A da bismo mogli i jedno i drugo, izuzetno je važno samopouzdanje, pa su sve radionice i aktivnosti vezane za ova tri područja. Nadam se da će mnogo osoba iz Krapinsko – zagorske županije kroz ovaj projekt steći nove kompetencije, a prije svega one koje su važne za samozapošljavanje – rekla je Petek.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.