Međimurski župan Matija Posavec (39), nositelj HNS-ove liste za Europski parlament, otkriva kakav po njemu treba biti zastupnik u Europskom parlamentu, je li za uvođenje eura te zašto ga prati epitet jednog od najuspješnijih župana
“Kao mladi roditelj, želim živjeti u europskoj Hrvatskoj, pravednoj i uređenoj, u koju mladi dolaze, a ne u onoj iz koje žele pobjeći”

Međimurski župan Matija Posavec (39) nositelj je HNS-ove liste za Europski parlament. Uvjet za to bio je da HNS na izbore ide samostalno te da na listi nema nikoga iz vrha stranke. Nerijetko ga u medijima nazivaju jednim od najuspješnijih hrvatskih župana, a koliko je stvarno Međimurska županija uspješna u povlačenju sredstava iz EU fondova te kojim će se vrijednostima nositi u slučaju da mu se otvore vrata Europskog parlamenta, otkrio nam je u intervjuu.

Uz vaše se ime i prezime nerijetko veže epitet uspješnog župana Međimurske županije. Što je razlog tome, odnosno, što smatrate svojim najvećim uspjesima u vođenju županije?

Smatram da sam svojim radom u proteklih 10-ak godina u Međimurskoj županiji, koju je i “Financial Times” izabrao u top 10 europskih regija, dokazao da se jednom odgovornom, pristojnom i predanom politikom može dosegnuti razvijeni i uređeni sjever Hrvatske. Upravo ono što radimo i kako živimo u Međimurju, sve naše vrijednosti, našu marljivost, humanost, odnos prema bližnjima i prema javnom, naše rezultate i naš smjer, želim pokazati i preslikati na cijelu našu domovinu. I to će biti jedan od najvažnijih elemenata danas i u Europskom parlamentu sutra.

Koliko je Međimurska županija uspješna u povlačenju sredstava iz EU fondova, odnosno, koliko ste sredstava povukli do sada i koji su vaši najznačajniji projekti?

Što se EU fondova tiče, trudimo se da sve ono što je moguće u izgradnju javne infrastrukture, prebacujemo na financiranje dostupnim europskim sredstvima, a izvorne prihode proračuna usmjeravamo na građane i ispunjenje njihovih potreba. Tako iz europskih fondova gradimo novu bolnicu, adaptiramo i rekonstruiramo Muzej Međimurja, preko 20 naših škola, i osnovnih i srednjih, je u programu obnove, razvijamo tehnološki inovacijski centar, izgradili smo studentski dom… Kroz sve takve projekte samo u protekle dvije godine povukli smo gotovo milijardu kuna iz dostupnih fondova Europske unije.

Imate li već planove za nadolazeću financijsku omotnicu? U kojem ćete smjeru voditi županiju?

Sasvim sigurno u smjeru daljnjeg iskorištavanja europskih fondova, gradit ćemo javnu infrastrukturu, znanstvene centre i voditi politiku ulaganja u ljude. Imamo jasnu strategiju i konkretne ciljeve, no i dalje želim da budemo županija koja najviše ulaže u obrazovanje i zdravstvo.

Da biste bili nositelj liste, vaš je uvjet bio da na izbore idete samostalno i da na listi nema nikoga iz vrha stranke. Zašto ste to odlučili i smatrate li da je to bila ispravna odluka?

Smatram da se prava vrijednost i snaga političke stranke, pa i pojedinaca, najbolje dokazuje samostalnim nastupom na izborima. Stoga želim pošteno, iskreno i otvoreno izaći pred birače na predstojeće EU izbore i staviti svoje ime, svoj dosadašnji rad, rezultate, ali i viziju bolje Hrvatske i bolje Europe, na ocjenu našim biračima. Samostalnim izlaskom na izbore želim biti iskren, otvoren, pošten i svojim imenom, radom, rezultatima i odlukama pokušati dati skromni doprinos vraćanja povjerenja naših građana u politiku i političare. To je svakako teži put, ali jedini ispravan. Upravo ta odluka o samostalnom izlasku na izbore me je potaknula da okupim tim novih, mladih i sposobnih ljudi, koji predstavljaju novi pogled na politiku, na život u Hrvatskoj, ali i položaj Hrvatske u Europskoj uniji. Taj novi koncept politike koju želim predvoditi, podrazumijeva mlade lidere dokazane u svojim sredinama, ljude neopterećene svakodnevnim političkim događajima, kojima politika nije kruh. Želim one ljudi u koje vjerujem da će zajedno sa mnom, s jednakim žarom kako su se dokazali u svojim profesijama, dokazati se i u stvaranju bolje, pravednije i modernije Hrvatske.

Kakav po vama treba biti zastupnik u Europskom parlamentu i za što biste se konkretno vi zalagali?

Zastupnik u Europskom parlamentu, ali i na svakoj drugoj poziciji u javnom prostoru, prema mom viđenju treba biti onaj koji će se svojim radom boriti za tolerantnu Hrvatsku, otvorenu Hrvatsku, za proeuropsku zemlju koja uvažava različitosti, koja poštuje dijalog i kompromis. Želim politiku u kojoj dominira konstruktivna politika usmjerena na konkretan rezultat, a ne isprazna ideološka sukobljavanja i populizam opasnih namjera. Osobno ću se boriti za istinske promjene koje će zaustaviti iseljavanje i započeti povratak naše mladosti, generacije kojom pripadaju i sve moje kolegice i kolege s liste za EU parlament, za povećanje plaća svih naših radnika, pa i kroz radikalna smanjenja poreznih opterećenja na njihove plaće, za ukidanje privremenih zapošljavanja i ugovora na određeno, protiv pošasti korupcije i nepotizma koji su rak rana našeg društva, za kompletno preuređenje sustava državne vlasti i uprave i za kompletno preuređenje pravosudnog sustava, u kojem niti jedan pojedinac ne smije biti povlašten iz bilo kojeg razloga. Samo pobjedama u ovim bitkama, u bitkama protiv svih ovih razdirajućih pojava, možemo ljudima vratiti optimizam i nadu. Kao mladi roditelj, želim živjeti u europskoj Hrvatskoj, pravednoj i uređenoj zemlji, u koju mladi dolaze, a ne u onoj iz koje mladi žele pobjeći.

Jeste li za uvođenje eura?

Uvođenje eura velik je i važan zahvat u kojeg treba ući vrlo mudro i pažljivo. U takve velike promjene ne treba srljati. Mnogi ekonomski analitičari procjenjuju da Hrvatska još uvijek nije spremna za to – možemo ili uspješno smanjivati javni dug, osigurati deficite ispod tri posto BDP-a… Ponovno, stvari moramo rješavati iznutra, postaviti zdrave ekonomske temelje – smanjiti rashodovnu stranu proračuna, smanjiti javnu potrošnju… Postoje europski primjeri koji još nisu uveli euro, a ekonomski bolje stoje od nas. Dugoročna vizija i ekonomska stabilnost, interes građana, a onda sa strukom donijeti najbolje moguće rješenje za Hrvatsku.

Smatrate li da je Hrvatska ulaskom u Europsku uniju na dobitku i zašto?

Hrvatska je svakako na dobitku jer smo uređenija zemlja nego smo bili prije 2013. godine, kada smo ulazili u EU. No, pravi izazovi tek predstoje. Europska unija je uspješan projekt, ali joj prijete previše briselske birokratiziranosti i stagnacija u razvoju, što će se brzo preslikati na živote građana. Zato je važno da građani prepoznaju važnost ovih izbora i ocijene tko će od kandidata imenom i prezimenom raditi dobar posao za Europu i Hrvatsku i da ocijene kojim će smjerom Hrvatska krenuti – u još više ekstremizma, birokratiziranosti i stagnacije ili u smjeru progresivnosti, razvoja te osobnih i ekonomskih sloboda. Osobno mislim da je vrijeme za dramatične promjene u Europi i da je vrijeme za progresivne i proeuropske politike i političare

Kakav izborni rezultat očekujete?

Očekujem da naši građani prepoznaju vrijednosti koje zastupam i konkretne rezultate, a na predstojećim izborima za EU parlament jedan mandat.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.