Radna sjednica Stožera civilne zaštite KZŽ
“Na GP-u Macelj od ponedjeljka 24 sata dnevno dežura zdravstveni inspektor, a rally u Kumrovcu i druge manifestacije za sada se neće odgađati”

U prostorima Hrvatske gorske službe spašavanja u Zlatar Bistrici povodom Međunarodnog dana civilne zaštite održana je sjednica Stožera civilne zaštite Krapinsko – zagorske županije. Ravnatelj stožera Anđelko Ferek – Jambrek rekao je da se trebala održati svečana sjednica, međutim, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske odredio je da sjednice budu izvještajno – radne.

Javna okupljanja

– S obzirom na situaciju s koronavirusom, dobili smo naputke da postupimo po pojedinim mjerama, tako da smo namjeravali pozvati sve gradonačelnike i načelnike te im prezentirati što se odradilo i na koji način. Naš Stožer i Županija u kontaktu su na dnevnoj bazi. Za sada smo imali tri sumnje na virus i sva tri uzorka su se pokazala negativnima, što je dobro. Opća bolnica Zabok ima osiguran i spreman prostor u slučaju zaraze koronavirusom, Zavod za hitnu medicinu je osigurao vozilo za prijevoz, sukladno naputku kriznog stožera Ministarstva zdravstva. Zavod za javno zdravstvo također prati situaciju, tako da u Krapinsko – zagorskoj županiji nema nikakve panike. Ministarstvo je još prošli tjedan dalo jasne naputke oko higijene i pranja ruku, posebno u vrtićima i školama, a jučer je Granični prijelaz u Maclju dobio 24-sata dežurstvo zdravstvenog inspektora koji boravi u postavljenom kontejneru. Zaraženi ili potencijalno zaraženi ne ulaze u taj kontejner, već ostaju u automobilu, popune anketni upitnik i dobiju daljnje upute inspektora – istaknuo je Ferek – Jambrek te dodao da u slučaju javnih okupljanja i međunarodnih događanja treba provjeriti dolaze li osobe s područja koja su zaražena, prvenstveno iz sjeverne Italije, dok generalne zabrane još nema.Ovog vikenda u Kumrovcu imamo međunarodni rally, ali sve je provjereno i nema nikakvog razloga da se bilo što ograničava jer je natjecanje na otvorenom. Organizatori su dobili naputak da provjere imaju li natjecatelja iz zaraženog područja, zamolit će ih da ne dođu, a ako dođu, na granici će ih dodatno pregledati i staviti u karantenu – pojasnio je Ferek – Jambrek.

Pročelnik HGSS-a Stanice Krapina Darko Berljak zadovoljan je gradnjom nove zgrade stanice, koja je prije godinu i pol dana bila na početku, a sad je već pred završetkom i bit će gotova za nekoliko mjeseci.

– Ona je već u funkciji, s obzirom na to da u njoj danas održavamo sjednicu. Ovdje smo preselili opremu i potrudit ćemo se da zgrada čim prije postane mjesto okupljanja naših vježbi, koje do sad nismo mogli imati. Promijenili smo i ime i sad samo čekamo potvrdu od Ureda za opću upravu. Zvat ćemo se HGSS Stanica Zlatar Bistrica. Mi smo operativna snaga civilne zaštite i prošle je godine naš rad bio najintenzivniji do sad jer smo imali 14 akcija na području županije. Većinom su to bile potrage i sve su uspješno završene, a sudjelovali smo i u akcijama van županije. Sad smo pod Ravnateljstvom civilne zaštite i jako dobro surađujemo u razdoblju od kad je to počelo, ono što smo i prije radili, radit ćemo i dalje i nadamo se još boljoj suradnji sa subjektima s kojima inače radimo – naglasio je Berljak te dodao kako ih je u stanici 29-ero, u nekoliko godina odškolovali su 15 gorskih spašavatelja i imaju nekoliko pripravnika.

Upute (grado)načelnicima

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar čestitao je Dan civilne zaštite.

– Pozvali smo gradonačelnike i načelnike da prezentiramo sve što je Stožer napravio u posljednjih mjesec dana. Mi smo sjednicu imali već 4. veljače, ako bi eventualno došlo do sumnje u koronavirus. To se pokazalo jako dobrim i na vrijeme smo nabavili dodatne količine zaštitnih maski, odjela i naočala. Odredili smo i mjesto za izolaciju u Općoj bolnici Zabok. Na svim graničnim prijelazima dogovorili smo zbrinjavanje infektivnog otpada, odredili smo prostor za karantenu na području županije i mogu sa sigurnošću reći da smo jedan od stožera koji je najspremniji na koronavirus. Važno je da gradonačelnici i načelnici znaju što su sve Krapinsko – zagorska županija, Stožer civilne zaštite i sve službe napravile do sada, prema napucima Kriznog stožera Republike Hrvatske. Isto tako, dat ćemo im dodatne naputke koje je i nama dao državni Stožer civilne zaštite. Važno je da su upoznati sa svim mjerama i preporukama – zaključio je Kolar. (ib, jm)

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.