Posjet glavnog vatrogasnog zapovjednika RH Slavka Tucakovića KZŽ bio prilika da se najavi:
“U Stubičkoj Slatini bit će najmodernije europsko vatrogasno vježbalište”

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar održao je radni sastanak s glavnim vatrogasnim zapovjednikom RH Slavkom Tucakovićem i predsjednikom Vatrogasne zajednice KZŽ Stjepanom Skuliberom, na kojem se ponovno aktivirala priča o vatrogasnom vježbalištu u Stubičkoj Slatini.

– Mi smo to stavili u naš plan razvoja i kao strateški projekt, kojeg je nositelj Hrvatska vatrogasna zajednica. S obzirom da su aktivnosti stale, moram priznati da smo se uplašili da će Vatrogasna zajednica odustati od tog projekta. Međutim, zahvaljujući glavnom vatrogasnom zapovjedniku i HVZ-u, neće se odustati, nego će se intenzivirati radovi. Krapinsko – zagorska županija spremna se uključiti i financijski te stručno kroz našu ZARA-u, koja bi mogla pripremati projektnu dokumentaciju za europske fondove iz kojih bi se sufinancirao dio same izgradnje vojarne u Slatini kao vatrogasnog vježbališta. Spremni smo pomoći i poslije izvedbe samog projekta i postupka javne nabave s našim stručnim službama – izjavio je Kolar, izrazivši pritom veliko zadovoljstvo da u Krapinsko – zagorskoj županiji može pozdraviti velikog prijatelja i vatrogasnog zapovjednika Tucakovića.

Jako dobra vijest

– Zahvaljujem mu se na onome što on i vatrogasna obitelj rade iz dana u dan, što štite ljude i imovinu na području čitave Hrvatske, a našim vatrogascima, i dobrovoljcima i profesionalcima, na zaštiti ljudi i imovine na području KZŽ. Vjerojatno ću po stoti puta reći da je vatrogastvo kod nas način života. To nije obična služba ili poziv, a to pokazuje činjenica da će se u 140 godina povijesti teško naći kuća u kojoj netko nije kroz generacije nije bio član vatrogasnog društva – istaknuo je župan.

FOTO: Sjever.hr

– Ovo je za nas jako, jako dobra vijest i veselim se svakom ulaganju u vatrogastvo, svakom ulaganju u poboljšanje uvjeta za edukaciju naših vatrogasaca, ali isto tako i za kupnju vatrogasne opreme – zaključio je župan Kolar i prepustio riječ predsjedniku Vatrogasne zajednice KZŽ, Stjepanu Skuliberu.

FOTO: Sjever.hr

– Od Nove godine imamo Središnji državni ured vatrogastva. Vjerujem da će potaknuti još niz projekata i ideja koje su pred nama – rekao je te dodao da dobro surađuju s HVZ-om.

– Vjerujemo da će ta suradnja doprinijeti još jačem povezivanju dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca jer sada smo svi jedno, svi smo vatrogasci. Prijašnjih godina ipak smo bili u dvije kuće. Vjerujem da ćemo nastaviti dobru suradnju što se tiče našeg vježbališta, ali isto tako i na projektima nabavke vozila, opreme, vatrogasnih vježbi, preventive i svega onoga što vatrogasnu djelatnost čini takvom, a znamo da je djelatnost vatrogasaca puno šira od gašenja požara – rekao je Skuliber.

Glavni vatrogasni zapovjednik Republike Hrvatske, Slavko Tucaković, zahvalio se županu na brizi o vatrogascima, zahvalio se svim vatrogascima na otklanjaju posljedica od poplava, ali i potresa te pomoći tijekom pandemije.

– Prije svega, ovdje se danas razgovara o vatrogastvu u KZŽ, koja je u samom vrhu vatrogastva u državi. Danas ćemo porazgovarati o opremljenosti vatrogastva, daljnjem razvoju i ono što je vrlo bitno, posjetit ćemo danas i Stubičku Slatinu, gdje ćemo razgovarati o iniciranju daljnjih aktivnosti oko završetka vježbališta u Slatini, koje će biti na korist ne samo vatrogascima nego i drugim službama – objasnio je Tucaković.

Opremanje vatrogasaca

Govoreći o vježbalištu u Slatini, kazao je da je 2009. godine vojarna dana na korištenje HVZ-u i tamo su radovi započeli, no u jednom su trenu stali. Obnovljeno je krovište, uređena sala za sastanke, dovedena voda i struja, napravljeno je jedno igralište, zasijana je trava.

FOTO: Sjever.hr

– Treba uložiti još mnogo sredstava kako bi se mogla pokrenuti daljnja osposobljavanja. Tijekom prošle godine je tamo već bilo osposobljavanje za časnike, provedene su vježbe i nastava. Osposobljavanje i usavršavanje je nešto bez čega vatrogasci ne mogu, a međusobne suradnje doprinose boljoj operativnoj spremnosti i mobilnosti vatrogasnih postrojbi. Treba posebno naglasiti da imamo viziju da u Stubičkoj Slatini bude najmodernije europsko vatrogasno vježbalište, s najmodernijom opremom koja je na tržištu i da ono bude nacionalnog ili regionalnog karaktera. Opremanje mora ići od lokalne samouprave do državne opreme. Ići će sada natječaj za 77 kombija, 55 pick-up vozila. Do kraja godine ćemo raspisati natječaj za šumska vozila za potrebe gašenje šumskih požara. Prva vozila bi trebala biti isporučena u studenom – najavio je Tucaković.

– Postoji jasna strategija razvoja na području Republike Hrvatske. Ovdje se neće raditi o još jednom lokalnom vježbalištu, nego nam je cilj da s jednim sveobuhvatnim projektom kompletnu vojarnu stavimo u funkciju jednog modernog europskog poligona, koji će služiti, ne samo vatrogascima, nego i svim hitnim službama. Krajnji cilj je jedno nacionalno ili regionalno vatrogasno vježbalište, “europski” opremljeno s najnovijom s modernom tehnologijom gdje će se moći pratiti europski i svjetski trendovi u vatrogastvu – rečeno je na pressici. (Lovro Belošević)

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.