SAMO ZA ONE DUBLJEG DŽEPA
Svinjetina nikad jeftinija, a čvarci se prodaju po cijeni suhog zlata

Zbog poremećaja na tržištu izazvanih koronavirusom te pojave afričke svinjske kuge, EU svinjetina nikad nije bila jeftinija. Tako jeftini europski viškovi stižu u Hrvatsku. Gubici domaćih farmera primiču se brojci od oko 100 milijuna kuna.

Jedino što odolijeva pandemiji su čvarci, kojima cijena nije pala ni za kunu. Ovosezonski čvarci koštaju u prosjeku između 120 i 170 kuna, a 90-gramsko pakiranje za grickanje s predznakom “premium” proizvođača Silme iz Petkovca čak 26,99 kuna, što znači da se cijeni na vrtoglavih 299,89 kn/kg.

– No činjenica je da je proizvodni postupak vrlo zahtjevan i troši energiju, a od oko 100 kg kvalitetne masnoće dobije se samo 12-13% kvalitetnih čvaraka, 50-60% svinjske masti, a ostalo ispari. Zna li se da je cijena masti od 6 do 8 kn/kg, jasno je da cijenom čvaraka morate kompenzirati sve ostalo. A dok se dobro prodaju na tržištu i imaju imidž proizvoda koji je visokokvalitetan, s visokim udjelom proteina, što se s novim trendovima prehrane jako traži, tko god ih radi uspijeva ih dobro i prodati – rekao je Igor Miljak, predsjednik uprave karlovačkog PPK u sastavu Grupe Pivac.

Isti čvarci PPK negdje se u maloprodaji prodaju za 120, a negdje i za 170 kn.

– Ne radi ih puno proizvođača, a što je najbolje, nema ni uvoza. Godišnja proizvodnja, ono što se regularno proda, u Hrvatskoj je najviše 400-450 tona, od čega mi radimo 200 t – kaže Miljak. Dodaje kako ni sa svinjskom masti nema problema s plasmanom.

Kad su u pitanju suhomesnati proizvodi poput pršuta, izostanak turističke sezone, lockdowna, izostanka svetkovina, mnogi se pitaju isplati li im se ove godine puniti pušnice. Pršutari imaju i više od 50 posto neprodanih zaliha, a kako počinje novi ciklus proizvodnje, neki su na akciji i za manje od 100 kn/kg. Loša turistička i ugostiteljska sezona, manje proslava, krštenja, svadbi probleme su stvorili i vinarima te proizvođačima krumpira, koji imaju izvrsne prinose, ali ih nema tko trošiti, javlja Večernji list.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.