U dvorcu Trakošćan održana konferencija na temu doprinosa jedinica lokalne i regionalne samouprave demografskoj revitalizaciji
“Varaždinska i Međimurska županija imaju bolju ekonomsko – demografsku situaciju od ostatka Hrvatske”

U dvorcu Trakošćan u srijedu je održana konferencija u organizaciji Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te Općine Bednja, na temu doprinosa jedinica lokalne i regionalne samouprave demografskoj revitalizaciji Međimurske i Varaždinske županije.
Sudionicima su se uvodno obratili načelnik Bednje Damir Poljak, ravnatelj Muzeja Dvor Trakošćan Adam Pintarić, izaslanica međimurskog župana Sonja Tošić Grlac, predsjednik Hrvatske udruge gradova Željko Turk i državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, a zatim je moderator Mislav Rubić započeo izlaganje i panel raspravu sudionika.
Dražen Živić s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar održao je predavanje pod nazivom “Aktualne demografske prilike i perspektive revitalizacije stanovništva Međimurske i Varaždinske županije“, Robert Skenderović s Hrvatskog instituta za povijest prezentirao je temeljne odrednice demografskih promjena u povijesti dvije županije, a Ivan Čipin s Katedre za demografiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu prezentirao je temu o projekcijama stanovništva u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji.
Na konferenciji su sudjelovali gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj, gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek, ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić i gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, koji su kao predstavnici jedinica lokalne samouprave prezentirali primjere dobre prakse, izazove i financiranje. Temu je predstavio i Mario Žuliček iz Udruge gradova u Republici Hrvatskoj.
Navedeno je da se Varaždinska i Međimurska županija mogu pohvaliti puno boljom ekonomsko – demografskom situacijom nego ostatak Hrvatske. Projekcije pokazuju da ove dvije županije mogu očekivati daljnje smanjenje broja stanovnika, ali taj pad neće biti toliko izražen kao u nekim drugim dijelovima Hrvatske, istaknuto je na konferenciji. 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.