NASTAVAK TRADICIJE: U vinotočju Marijana Županića u varaždinskoj općini Cestica održana 4. Županijska berba
“Imamo velik broj vinogradara i vinara koji proizvode vrhunska vina i za to osvajaju međunarodne nagrade“

Već tradicionalno, četvrti put zaredom, Varaždinska je županija u suradnji s Općinom Cestica i Udrugom vinara i vinogradara Sveti Martin iz općine Cestica  kao i Turističkom zajednicom Varaždinske županije i Turističkom  zajednicom Sjever Zagorje, organizirala Županijsku berbu, na izletištu Vinotočja Županić na Lovrečan bregu.

Ovom manifestacijom kojom se označava početak sezone berbi u varaždinskom kraju čuvaju se stari običaji i njeguje tradicija, a Županija na taj način daje daljnju potporu vinarima u njihovom radu te nastojanju da im vina budu što bolja i kvalitetnija.

U branju grožđa su se tako okušali i varaždinski župan Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec, načelnik Cestice Mirko Korotaj, saborski zastupnik Predrag Štromar, načelnik Vinice Branimir Štimec i  načelnik Petrijanca Željko Posavec, načelnik Vidovca Bruno Hranić, direktor TZ Varaždinske županije Goran Mališ,  kao i županijski pročelnici.

Dobra kvaliteta

Domaćin manifestacije Marijan Županić, ujedno i predsjednik Udruge  vinara i vinogradara Sveti Martin, istaknuo je da mu je iznimna čast biti domaćin i organizator ove berbe.

– Zahvaljujem svima koji su se odazvali i pristali malo se naplezati po bregu, naberu kaj se treba nabrati, a onda i dobro popiju i pojedu. Berači su iz godine u godinu sve upitniji, nema ljudi, a grožđa ima. Urod je malo smanjen, za nekih 20 do 30 posto, ali kvaliteta grožđa je dobra – rekao je Županić.

Zamjenica župana izrazila je zadovoljstvo održavanjem ove berbe i tradicije branja grožđa.

-Upravo je cestički kraj jedan od najvinorodnijih krajeva u Varaždinskoj županiji, a tradicija proizvodnje vina seže u daleku prošlost. Na ovome području imamo veliki broj vinogradara i vinara koji proizvode vrhunska vina i za to osvajaju međunarodne nagrade. Čestitam organizatoru te mu želim dobar urod  – rekla je zamjenica župana te dodala kako su vina  varaždinskog vinogorja izuzetno dobra i kvalitetna obzirom da je čak  38 dobivenih medalja s održane ovogodišnje izložbe vina Decanter u Londonu.

Kvalitetno vino

Načelnik  Cestice Mirko Korotaj je naznačio kako  je na području općine trećina područja pod vinogradima i tu se proizvodi vrlo kvalitetno vino: chardonnay, sauvignon, i .raševina.

 -Imamo dosta domaćinstava koja se proizvodnjom vina bave profesionalno. Upravo će taj dio upotpunjavati turističku djelatnost općine jer kontinentalni turizam počeo se razvijati i na ovom području – rekao je Korotaj.

Manifestaciju berbe grožđa upotpunili su i tamburaški sastav , prigodni bend kao i Krunoslav Čolo, vincilir koji je vodio manifestaciju berbe grožđa.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.