Među pacijentima bila i 13-godišnja djevojčica
KAPA DO PODA! Liječnici KBC-a Zagreb u tjedan dana izveli četiri transplantacije srca u izvanrednim uvjetima

Čak četiri transplantacije srca u tjedan dana izveo je transplantacijski tim za srce KBC-a Zagreb. Od toga je jedna retransplantacija. Uspjeh je tim veći jer se radi u izvanrednim uvjetima zbog obnove bolnice. 

Program transplantacije srca dio je šireg programa transplantacije solidnih organa i transplantacija na KBC-u Zagreb. Program ide od 1988. godine i po tome je Rebro među prvim centrima koji su počeli prakticirati transplantaciju srca, a posebno nakon što je Hrvatska 2007. postala članica Eurotransplanta, piše Večernji list.

Trinaestogodišnja djevojčica

Akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb rekao je da kirurški tim radi u prosjeku tri transplantacije mjesečno dok je ove godine napravljeno 27 transplantacija srca.

– Otada je naš tim iznimno uspješan po broju transplantacija i postali smo respektabilni u Europi i svijetu. Ove godine napravljeno je 27 transplantacija srca, što je u prosjeku tri mjesečno. U prosincu 2022. i siječnju ove godine obavljeno je dvanaest transplantacija srca, što je velik uspjeh. U prošlom tjednu transplantirano je srce u četiri pacijenta, od kojih je jedna trinaestogodišnja djevojčica koja se odlično oporavlja. Dvije transplantacije učinjene su kod dvojice 67-godišnjih muškaraca koji su patili od teške bolesti srca prouzročene teškom koronarnom bolešću i propadanjem miokarda, oni se također odlično oporavljaju – rekao je akademik Davor Miličić te nadodao:

– Četvrta transplantacija napravljena je u 61-godišnje pacijentice koja je već 20 godina imala srčani presadak koji je također dobila u KBC-u Zagreb i trajno se kontrolirala u našoj ustanovi. Nakon toliko godina došlo je do popuštanja srčanog presatka i preko Eurotransplanta obavili smo retransplantaciju, zahvat koji spada u rijetke i u svijetu. Do sada su u KBC-u tri bolesnika drugi put dobili srce i sve troje su pod kontrolom našeg tima i centra – kazao je akademik Davor Miličić, predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb. 

400 transplantacija

Prof. Hrvoje Gašparović, predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb, izrazio je veselje zbog okupljenih novinara. Istaknuo je da je od osnutka programa napravljano nešto manje od 400 transplantacija srca.

– Veseli me da mediji pokazuju interes za ovakve događaje jer uznapredovalo srčano zatajenje je epidemija 21. stoljeća i o tome se premalo govori. U KBC-u od osnutka transplantacijskog programa učinjeno je nešto manje od 400 transplantacija srca, od toga tri retransplantacije i radio sam na svima i zbog njih sam jako sretan, uspjeh posljednje je izniman – kazao je prof. Gašparić dodavši da je riječ o tehnički vrlo kompleksnim zahvatima jer se moraju koordinirati dva kirurška tima, onaj u donorskoj bolnici izvan RH i kod nas. Zahvat retransplantacije trajao je osam sati, plus logistički izazovi, kao što je organizacija transporta itd.

– No s ponosom i zadovoljstvom mogu reći da smo tome dorasli – ističe prof. Gašparović.  

Doc. Željko Čolak, voditelj Odjela za anesteziologiju, poslijeoperacijsko zbrinjavanje i intenzivnu medicinu kardioloških i vaskularnih bolesnika izrazio je svoje veliko zadovoljstvo jer je sudjelovao u anesteziji i prilikom intenzivnog liječenja iste pacijentice prije 20 godina, a sada je izvršena retransplantacija.

– Takvi slučajevi pokazuju da je tradicija i uspješnost liječenja na KBC-u Zagreb uspješna i dugotrajna – ustvrdio je doc. Čolak. 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.