Poznati turski glumac Halit Ergenc, najpoznatiji po ulozi u seriji ‘Sulejman Veličanstveni’, osuđen je na godinu i deset mjeseci zatvora, prenosi Jutarnji list. Ergenc je optužen za davanje lažnog iskaza tijekom istrage incidenata koji su se dogodili na prosvjedima u istanbulskom parku Gezi još 2013. godine.
Sud ga je isprva osudio na dvije godine i tri mjeseca zatvora, ali mu je kazna smanjena zbog pristojnog ponašanja na sudu i suradnje sa službenicima koji su vodili istragu. Osim njega, osuđen je i glumac Riza Kocaoglu, koji je dobio godinu dana i osam mjeseci kazne. S obzirom na to da glumci nemaju kriminalni dosje, kazna im je uvjetno odgođena te zasad neće završiti u zatvoru, osim ako ne počine kazneno djelo.
Ergenc je u slučaj bio uključen kao svjedok. Tužitelje je zanimala njegova veza s jednom od ključnih osoba u slučaju, glumcem i aktivistom Mehmetom Ali Alaborom. Ergenc je tvrdio kako nije imao blizak odnos s njim, ali su pozivi i fotografije snimljene tijekom prosvjeda proturječile njegovim izjavama. Negirao je optužbe o lažnom svjedočenju te rekao kako je samo odgovarao na pitanja i da nije lagao.
Objasnio je i povezanost s drugim pojedincima uključenima u slučaj, uključujući menadžericu Ayse Barim, koja se od siječnja nalazi u pritvoru zbog zavjere za rušenje vlade. Barim je, kako je tvrdilo tužiteljstvo, imala bliski kontakt s osobama koje stoje iza prosvjeda u parku. Ergenc je rekao kako je njegov odnos s menadžericom bio površan te da nisu bili bliski.









