Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved obišao je lokacije u blizini Novog Marofa na kojima su nedavno pronađeni posmrtni ostaci žrtava iz razdoblja Drugog svjetskog rata i poraća. Riječ je o rezultatima terenskih istraživanja koje Ministarstvo hrvatskih branitelja provodi od 8. rujna na širem području Novog Marofa.
Na lokalitetu “Mostišće“ u Sudovcu otkriveni su posmrtni ostaci na dvije mikrolokacije, dok su istraživanja trenutačno u tijeku i na trećoj mikrolokaciji – “Grobište Srednji brijeg“ u Možđencu.
Iz dvije grobne jame do sada su ekshumirani posmrtni ostaci ukupno 36 osoba, među kojima je jedna žena i 35 muškaraca. Prema preliminarnim nalazima, tri osobe bile su mlađe od 20 godina, dok je većina imala između 20 i 45 godina. Na kostima su vidljivi tragovi strijeljanja, udaraca tupim predmetom te vezivanja ruku žicom, što upućuje na sustavna pogubljenja.
Prema dostupnim podacima, riječ je o žrtvama Križnog puta – pripadnicima poraženih vojski, civilima i zarobljenicima koji su nakon završetka rata 1945. godine bili prisiljeni na marševe smrti kroz sjevernu Hrvatsku prema Sloveniji i Bleiburgu. Dio kolona prolazio je i kroz varaždinski kraj, uključujući područje Novog Marofa.
Ministar Medved istaknuo je važnost nastavka istraživanja i otkrivanja istine o žrtvama iz tog razdoblja.
– U proteklih deset dana proveli smo intenzivna probna iskapanja s ciljem pronalaska osoba ubijenih nakon Drugog svjetskog rata. Prema našim saznanjima, ovo područje krije još ovakvih lokacija, a Ministarstvo hrvatskih branitelja nastavit će s radom – poručio je Medved.

Dodao je kako Ministarstvo i dalje neumorno radi na pronalasku svih žrtava, bez obzira na povijesno razdoblje.
– Tragamo za žrtvama Domovinskog rata, ali i Drugog svjetskog rata. Naša je moralna i društvena obveza pronaći te ljude, ekshumirati ih i, ako je moguće, identificirati. Iako genetski materijal često nije očuvan, ako postoji mogućnost identifikacije, spremni smo ju provesti – kazao je ministar.
Podršku radu Ministarstva izrazio je i varaždinski župan Anđelko Stričak, koji je podsjetio na razmjere zločina u ovom kraju.
– Na području Varaždinske županije identificirano je više od 60 masovnih grobnica s preko 5300 žrtava. Njihove obitelji nikada nisu dočekale odgovore, a mi imamo odgovornost istražiti sve te lokacije i dostojanstveno sahraniti žrtve – istaknuo je Stričak.
Gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač izrazio je zahvalnost Ministarstvu na pokretanju istraživanja u ovom kraju.
– U Novom Marofu imamo devet poznatih grobišta. Zadnje pogubljenje zabilježeno je 1947. godine u selu Matušini, kada je ubijeno šest mladića. Drago mi je što se počelo s iskapanjima i zahvaljujem Ministarstvu i ministru Medvedu na tom angažmanu – rekao je Jenkač.
Od 2016. godine Ministarstvo hrvatskih branitelja provelo je istraživanja na više od 600 lokacija diljem zemlje. Na 80 konkretnih mjesta u 16 županija ekshumirano je 2156 posmrtnih ostataka, od kojih je za 2046 organiziran dostojanstven pokop uz suradnju lokalnih vlasti i Crkve. Do sada je održano 25 zajedničkih ispraćaja te šest pojedinačnih primopredaja ostataka obiteljima ili drugim državama.
Nakon obilaska lokaliteta kod Novog Marofa, ministar Medved sa županom Stričakom, gradonačelnikom Jenkačem, predstavnicima udruga i lokalnim stanovništvom položio je vijenac i odao počast žrtvama kod spomen-obilježja u zaselku Matušini u Makojišću Donjem.









