Međunarodni dan rijeke Drave
Iz Varaždinske županije poruka: Čuvajmo srednjoeuropsku ljepoticu – rijeku Dravu

Rijeka Drava duga 749 kilometara povezuje pet država srednje Europe, a upravo u Varaždinskoj županiji utječe u Hrvatsku.

Kako bi se javnost još više educirala, podsjetila i aktivirala u očuvanju Drave, i ove je godine u Županijskoj palači održano zanimljivo obilježavanje Međunarodnog dana rijeke Drave u Varaždinu koje je povezalo znanstvenike, stručnjake i mlade.

Organizirali su ga u četvrtak Varaždinska županija i Sveučilište Sjever, a koordinatorica programa bila je izv. prof. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović, zahvaljujući kojoj se ovaj dan obilježava već osam godina uzastopno, okupivši predavače koji su govorili o projektima vezanim uz očuvanje rijeke Drave.

– Rijeka Drava važna je svima nama od djece do znanstvenika i samo zajedničkim snagama možemo raditi dalje na njenom očuvanju, proučavanju i promicanju njenih posebnosti. Ta prekrasna rijeka zaslužuje biti u fokusu promišljanja i aktivnosti i drago mi je da smo i uspjeli okupiti vrsne stručnjake, ali i mlade koje trebamo educirati o tome što rijeka Drava znači i kakvi su njeni resursi. Ove godine obilježavanje Međunarodnog dana rijeke Drave podijelili smo u dva dana i rekla bih da iz godine u godinu rastemo programom – naglasila je izv. prof. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović.

U ime Sveučilišta Sjever nazočne u Županijskoj palači pozdravila je prof. dr. sc. Anica Hunjet, prorektorica za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju.

– Drava je puno više od rijeke – ona je simbol života, zajedništva i povezanosti. Ona oblikuje naš krajolik, naše zajednice i naš identitet. Zbog svojih brojnih posebnosti i značaja obvezuje nas da je čuvamo i da još snažnije prenosimo svijest o njezinoj važnosti za buduće generacije. Rijeka Drava i nas kao Sveučilište povezuje s brojnim partnerima u projektima, a kao društveno odgovorno sveučilište nastojimo i dati svoj obol u istraživanjima vezanim uz „europsku Amazonu“ i njihovom predstavljanju u zemlji i inozemstvu. Ponosni smo i što naša izv. prof. dr. sc. Lovorku Gotal Dmitrović ovim događanjem povezuje akademsku zajednicu, realni sektor i mlade – istaknula je prorektorica Hunjet.

Ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar, dipl. ing. agr. predstavila je projekte Varaždinske županije koji se provode kako bi se očuvala priroda kao najvažniji resurs i istaknula:

– Ovakvi su programi prilika da se skrene pažnja javnosti na vrijednosti rijeke Drave i na potrebu njenog očuvanja. Drava u Hrvatsku utječe upravo u Varaždinskoj županiji i poznato je da je ona striktno zaštićena u svom području. Međutim, unatoč toj zaštiti ona je i danas izložena različitim utjecajima čovjeka, što naravno ostavlja posljedice na njezinu ekološku stabilnost. Ovdje u Varaždinskoj županiji stari tok rijeke Drave važno je ekološko uporište i utočište za brojne vrste, što nam pokazuju i brojna recentna provedena istraživanja, međutim naravno da i dalje ima mogućnosti i prostora za različite nove aktivnosti i projekte koji se mogu financirati iz europskih fondova – kazala je ravnateljica Kopjar.

Da rijeka Drava povezuje dva prijateljska grada Varaždin i Vukovar podsjetio je Nenad Šantek, predsjednik IO JU Priroda govoreći o tradicionalnom splavarenju VukoVaraždin u prisjećanje na stradale u Domovinskom ratu. Andrijana Milisavljević predstavila je projekt Kuća rijeke Bednje, a gimnazijalci Tena Valjak i Jakov Hubek – ProBlue projekt “Riječni šušur”. Izv. prof. dr. sc. Lovorka Gotal Dmitrović, uz Tomislava Dmitrovića, okupljene je upoznala sa znanstvenim projektom Frekvencija biljaka, odnosno načinom na koje bitke se glasaju i pokazuju svoje “zadovoljstvo”, odnosno “nezadovoljstvo” u slučaju onečišćenja, suše, vrućine ili nedostatka sunca.

O projektu “STEP for STEM“ govorio je Nenad Petrović, univ. mag. ing. geoing, a bio je to i naziv radionice za djecu i mlade održane danas u atriju Županijske palače.

Nakon predavanja otvorena je izložba slika s humanitarne kolonije Varaždinski purgar koju organizira udruga Dame u povijesnim haljinama u suorganizaciji s Varaždinskom građanskom gardom.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.