Iako je Kraš grupa u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila rast ukupnih prihoda, iza brojki se krije zabrinjavajući pad količine prodanih proizvoda i gotovo potpuno urušavanje neto dobiti, piše Danica.
Prema najnovijem financijskom izvješću, Kraš je od siječnja do rujna uprihodio 141 milijun eura, što je 3,7 posto više nego u istom razdoblju lani. Međutim, količina prodanih proizvoda pala je za čak pet posto – s 26.955 na 25.655 tona, odnosno za oko 1300 tona.
Rast prihoda uz pad prodaje sugerira da je konditorski div ponovno posegnuo za korekcijom cijena. Procjene pokazuju kako su cijene porasle za gotovo devet posto, što potvrđuje trend poskupljenja koji potrošači već dulje osjećaju na policama.
No, unatoč višim cijenama, neto dobit grupe dramatično je pala – s više od sedam milijuna eura u prošloj godini na tek 120.000 eura, što predstavlja pad od čak 98 posto.
Kraš grupa, koja obuhvaća matičnu tvrtku Kraš d.d., kao i poduzeća u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji te tvrtku Mira iz Prijedora u Bosni i Hercegovini, tako se suočava s izazovima na više tržišta.
Usporedbe radi, prošle godine Kraš je prodao oko 35.000 tona konditorskih proizvoda, što je bilo 2200 tona manje nego godinu ranije – količinski pad od šest posto. Novi podaci pokazuju da se taj negativni trend nastavlja.
Tijekom prva tri kvartala 2025. godine Kraš je u prosjeku zapošljavao oko 1930 radnika – 70-ak manje nego lani – dok je prosječna neto plaća iznosila oko 1070 eura, što je porast od otprilike 110 eura.









