Lufthansa je postala prva europska zrakoplovna kompanija koja je uvela zabranu korištenja prijenosnih punjača (powerbankova) u svojim zrakoplovima, navodeći sigurnosne rizike povezane s litij-ionskim baterijama, piše Jutarnji list.
Zašto su prijenosni punjači opasni?
Litij-ionske baterije, koje se koriste u prijenosnim punjačima, mogu izazvati požar ako su oštećene, neispravne, nepravilno korištene ili stare. Osim toga, tijekom leta, baterije mogu postati nestabilne zbog promjena tlaka, upozorava Uprava za civilno zrakoplovstvo (CAA).
Iako CAA nije zabranila korištenje powerbankova u kabini, naglašava se da nikada ne smiju biti stavljeni u predanu prtljagu. Incident u Južnoj Koreji u siječnju 2025., kada je prijenosni punjač izazvao požar u zrakoplovu, potaknuo je brojne zrakoplovne kompanije na strože mjere sigurnosti.
Nova pravila Lufthanse
Počevši od četvrtka, putnicima je zabranjeno punjenje elektroničkih uređaja, poput mobilnih telefona ili tableta, pomoću prijenosnih punjača tijekom leta. Pravila uključuju:
- Zabranjeno odlaganje powerbankova u pretince iznad sjedala.
- Powerbankovi moraju biti kod putnika ili u ručnoj prtljazi ispod sjedala.
- Najviše dva prijenosna punjača po putniku, maksimalnog kapaciteta 100 Wh.
- Zabranjeno stavljanje u predanu prtljagu.
- Iznimka samo za nužne medicinske uređaje.
Lufthansa grupa, koja uključuje Swiss International Air Lines, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Air Dolomiti, Edelweiss Air, Eurowings, Discover Airlines, SunExpress i ITA Airways, primjenjuje ovu zabranu na sve svoje letove.
Trend širom svijeta
Lufthansa nije jedina kompanija koja pooštrava pravila. U ožujku 2025., Singapore Airlines zabranio je prijenosne punjače, a Emirates je u listopadu pooštrio svoje regulative. Ostale zrakoplovne kompanije poput British Airways, easyJet, Jet2 i Ryanair još nisu uvele slične zabrane, no očekuje se da bi se trend mogao proširiti.
Trenutno su prijenosni punjači zabranjeni tijekom leta kod zrakoplovnih kompanija:
- Lufthansa grupa
- Emirates
- Singapore Airlines
- Cathay Pacific
- Qantas
- Thai Airways
- Korean Air
- Hong Kong Airlines
- Starlux Airlines
- Tigerair
- Air Busan
Sigurnost putnika na prvom mjestu
Lufthansa je naglasila da su svi članovi kabinskog osoblja obučeni za provođenje novih pravila i sigurnost putnika tijekom leta. Kompanija također dodaje:
– Putnici smiju unijeti prijenosne punjače kapaciteta do 100 Wh bez posebnog odobrenja. Za one između 100 Wh i 160 Wh potrebno je odobrenje aviokompanije. Molimo putnike za razumijevanje jer je sigurnost uvijek naš najveći prioritet – zaključuju.








