Ukidanje penalizacije
120.000 građana dobiva veće mirovine: Provjerite račune, stiže i zaostatak

Oko 120.000 umirovljenika u Hrvatskoj danas dobiva povećanje mirovine, a novac će biti uplaćen na račune korisnika u poslovnim bankama, piše Poslovni dnevnik.

Prema podacima Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO), 119.033 korisnika prijevremenih starosnih mirovina dobit će veći iznos mirovine, a za isplatu je osigurano 11.936.408,50 eura iz državnog proračuna.

Prosječno povećanje iznosi 52,69 eura mjesečno, a korisnicima će biti isplaćen i zaostatak za siječanj i veljaču 2026. godine.

Prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, na snazi od 1. siječnja 2026., ukida se smanjenje polaznog faktora za korisnike koji navrše 70 godina života, što znači da će mirovina biti isplaćivana bez tzv. penalizacije.

HZMO je automatski odredio novi iznos mirovine, bez potrebe da korisnici podnose zahtjev.

Građanima se zato savjetuje da provjere račune jer bi povećane mirovine mogle biti vidljive već danas.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.