Potpuno novo iskustvo
Održana art terapijska radionica u Centru za prirodu ‘Zagorje’

U Centru za prirodu ‘Zagorje’ u Radoboju održana je art terapijska radionica koja je sudionicima ponudila priliku da kroz kreativni proces istraže vlastite emocije, misli i načine doživljavanja sebe i okoline. 

Radionicu je vodio Leonardo Kamenečki, student Akademije likovnih umjetnosti i predsjednik Likovnog društva ‘LURA’ Radoboj, uz asistenciju Ane Kranjčec. Kroz spoj teorijskog i praktičnog rada polaznici su se upoznali s osnovama art terapije – stručne metode koja kreativno izražavanje koristi kao sredstvo za poticanje psihološkog, emocionalnog i socijalnog blagostanja.

Program je započeo zanimljivom vježbom sinestezije, odnosno fenomena u kojem dolazi do povezivanja različitih osjetila. Poseban naglasak stavljen je na kromesteziju, oblik sinestezije u kojem pojedinci zvukove i glazbu doživljavaju kroz boje. Kroz ovu vježbu sudionici su slušajući glazbu spontano prenosili svoje doživljaje na papir, istražujući osobne asocijacije i način na koji različiti podražaji potiču kreativno izražavanje. 

U nastavku radionice obrađena je tema obrambenih mehanizama kroz zanimljivu likovnu vježbu. Svaki je sudionik započeo vlastiti crtež, koji je potom prosljeđivao sljedećoj osobi na nadopunjavanje. Crteži su tako kružili među sudionicima, sve dok se nisu vratili svojim autorima. Ova je aktivnost poslužila kao poticaj za razgovor o teoriji objektnih odnosa, prilagodbi vlastitih ideja radu druge osobe te o načinima na koje u svakodnevnim situacijama reagiramo, surađujemo i prilagođavamo se okolini. 

Na završetku radionice svi su pojedinačni radovi spojeni u jednu zajedničku likovnu cjelinu, simbolično prikazujući kako različite perspektive, iskustva i osobni izrazi mogu zajedno stvoriti skladnu i jedinstvenu priču. Upravo je zajednički završni rad bio snažna poruka o važnosti suradnje, međusobnog uvažavanja i povezivanja kroz umjetnost. 

Art terapija pritom nije usmjerena na umjetničku vještinu ili estetsku vrijednost rada, već na sam proces stvaranja, koji može pomoći u boljem razumijevanju vlastitih osjećaja, razvijanju kreativnosti, smanjenju stresa i jačanju emocionalne otpornosti.

Sudionici su radionicu završili s novim iskustvima i spoznajama, potvrdivši kako umjetnost može biti vrijedan alat za osobni razvoj, komunikaciju i očuvanje mentalnog zdravlja.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.