Veliki požar koji je danas izbio u blizini naselja Jovići – Slivnica u Zadarskoj županiji, pod kontrolom je vatrogasaca. Najvažnije je da su kuće na požarištu uspješno obranjene.
Dojava o požaru zaprimljena je u 14.15 sati, a na teren je upućeno 50 vatrogasaca sa 17 vozila iz IVP-a Zadar, JVP-a Zadar i JVP-a Pag te brojnih DVD-ova.
U gašenju sudjeluju i pripadnici redovnih dislokacija u Posedarju i Jasenicama te zapovjednik Vatrogasne zajednice Zadarske županije. Iz zraka su požarište gasila dva Air Tractora i jedan Canadair.
Požar još nije proglašen lokaliziranim, a opožarena površina zasad nije procijenjena. Vatrogasci nastavljaju sa sanacijom, dok će dio snaga tijekom noći ostati na dežurstvu.
Situacija na Dinari sve bolja
I dalje je aktivan i požar na području Dinare kod mjesta Polača, za koji je dojava zaprimljena u petak.
Na požarištu je danas angažirano 19 vatrogasaca s devet vozila iz IVP-a Šibenik, JVP-a i DVD-a Knin te DVD-a Kijevo. Iz zraka su djelovala četiri Canadaira.
Požar je izbio na teško pristupačnom planinskom terenu, no situacija je danas znatno bolja. Opožarena površina još nije procijenjena.
Tucaković: Obranjene su kuće
– Požar kod Jovića je pod kontrolom vatrogasaca koji su uspješno obranili kuće na požarištu. Tu nastavljamo sa sanacijom uz pomoć dva Air Tractora, a tijekom noći ćemo ostaviti snage na dežurstvu. Također očekujemo da ćemo do kraja dana imati dobru situaciju na Dinari, gdje uz vatrogasce rade i zračne snage – rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Dodao je kako su vatrogasci tijekom dana aktivno sanirali i požarišta kod Lokve Rogoznice, Kune Pelješke, na Dugom otoku i kod Galovca, gdje je stanje stabilno.
Zbog povoljne situacije, otpuštene su sve izvanredne dislokacije s kontinenta.
Vatrogasci pozivaju na oprez
Zbog vremenskih uvjeta koji pogoduju izbijanju požara raslinja, a posebno zbog jakog vjetra na priobalju, vatrogasci pozivaju građane na poseban oprez.
Podsjećaju na zabranu paljenja vatre u prirodi, a turiste i građane mole da se ne približavaju požarištima radi snimanja i fotografiranja.
Takvim ponašanjem ugrožavaju vlastitu sigurnost i otežavaju djelovanje vatrogasaca i drugih službi.
U slučaju požara odmah nazovite 193.






