U Muzeju seljačkih buna otvorena izložba slika Viktora Šipeka, rodom iz stubičkog kraja
“Ovom izložbom, ali i monografijom koja je u pripremi, obnavljamo sjećanje na omiljenog slikara međuratnog Zagreba i jednog od ponajboljih hrvatskih akvarelista“

U Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici 23. listopada je otvorena izložba slika Viktora Šipeka, slikara rođenog u Kapelščaku, u stubičkom kraju, poznatog prije svega po akvarelima pejzaža. Najčešće je inspiraciju pronalazio u zagorskim motivima, ali je slikao i Zagreb i Sloveniju, a zanimljivi su i njegovi vlakovi, kojima je rado putovao i rado ih slikao. Sa studijskih putovanja potječu motivi iz Njemačke i Italije.

Privatni domovi

Na izložbi su zastupljeni i crteži, skice i osobni predmeti. Izložene slike dolaze iz desetak privatnih domova, između ostalih, i Viktorove kćeri Helene, zatim iz Moderne galerije, Hrvatskog muzeja medicine i farmacije, Galerije primijenjene umjetnosti u Zlataru, donjostubičke župe i Muzeja seljačkih buna.

Izložba ostaje otvorena do kraja veljače iduće godine. Radno vrijeme Muzeja je od utorka do petka od 9 do 17 sati, a subotom i nedjeljom od 10 do 18 sati. Izložba se može razgledati uz pridržavanje svih epidemioloških mjera.

Duh vremena

– Izložba Viktora Šipeka uklapa se u duh vremena u kojem živimo. Poziva nas u prirodu, čijoj se ljepoti Šipek divio i slavio je svojim slikama, kako je naglasila i njegova kći Helena u poruci na otvorenju. Upravo zahvaljujući kćeri, na izložbi se mogu vidjeti i predmeti koje je slikar koristio za života te njegovi osobni dokumenti i privatne fotografije. Izloženo je gotovo stotinu akvarela, crteža i skica s različitim temama, iz njegovog obiteljskog okruženja, poput kuće obitelji Šipek, seoskih dvorišta, pejzaža, pretežito zagorskog, veduta Zagreba, Italije, Njemačke te vlakovi, kojima je volio putovati, ali ih i slikati. Ovom izložbom, ali i monografijom koja je u pripremi, a čiju realizaciju pomaže Općina Stubičke Toplice, obnavljamo sjećanje na omiljenog slikara međuratnog Zagreba i jednog od ponajboljih hrvatskih akvarelista. Vjerujem da će svatko tko posjeti izložbu osjetiti duh mjesta koje je slikao i njegovim tragom poželjeti posjetiti mjesta s njegovih slika – kazala je Vlatka Filipčić Maligec, voditeljica Muzeja seljačkih buna. (jj)  

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.