Nakon četiri godine, Osnovna škola “Vladimir Bosnar” Stubičke Toplice unaprijeđena je u ekološkom statusu i sada ponosno nosi titulu Međunarodne EKO škole s dijamantnim statusom. U pitanju je prestižna potvrda nacionalnog koordinatora EKO škola u Republici Hrvatskoj, Udruge Lijepa Naša.
U nekoliko godina, škola je redovito i kreativno obilježavala svjetske i međunarodne dane vezane uz okoliš – dan šuma, voda, hrane, biološke raznolikosti, pustinja, oceana, životinja.
Raznolike aktivnosti
– Ako pitate naše učenike što znaju o Amazoni, medu, perunikama, zelenim stazama svoga kraja, orhidejama, iznenadit će vas količina informacija u njihovim glavicama. O komunalnom otpadu i kompostiranju učili smo u projektu “Zeleni Gupčev kraj“. “Veliki lov na biljke“ učio nas je biološkim specifičnostima našeg kraja te smo zasukali rukave i sadnjom povećali broj autohtonih biljaka. Posebno atraktivne i raznolike aktivnosti provode učiteljice razredne nastave povodom Dana planeta Zemlje. Ove su godine od recikliranih materijala učenici izrađivali simpatične “Otpadiće”, koji sada krase ulaz u školu, vjetrenjače, glazbala. Sadili su razredna autohtona stabalca u akciji “Posadi stablo, ne budi panj“. Stariji učenici čistili su školski okoliš i sadili cvijeće – kaže školska knjižničarka Blanka Doko, pa dodaje kako su, vezano uz zdravu prehranu, napravili korak dalje od obične edukacije.
Zabavno – edukativni tekstovi
– U blagovaonici uvijek ima svježeg voća, barem jedanput tjedno čaša mlijeka. Pojedini su razredi sudjelovali u Tjednu zdravog doručka i Piramidi prehrane. Tema broja u školskom listu bila je prehrana, a Godinu čitanja obogatili smo čitanjem naglas zabavno – edukativnih tekstova o zdravlju. Sve ove aktivnosti su samo nit koja pomaže tkati topličku odgojno – obrazovnu priču o održivosti – istaknula je Doko.
Ispred škole vijori Zelena zastava sa znakom EKO škole uz jednolične zvukove postavljanja građevinskih temelja za dugo željenu Zelenu učionicu, za koju je namještaj stigao u četvrtak.









