MANJI PDV ZA PLIN, HRANU I ULOŠKE: Premijer Plenković i ministri predstavili paket mjera pomoći vrijedan 4,8 milijardi kuna
“Da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23 posto, a za plin 79 posto”

Hrvatski premijer Andrej Plenković je zajedno s ministrima objavio mjere pomoći koja su bile željno očekivane zbog vala poskupljenja, posebice kad je riječ o cijenama energenata, piše Index.hr

4,8 milijardi kuna

Paket ovih mjera vrijedan je 4,8 milijardi kuna, a rađen je sustavno, u koordinaciji svih ministarstva i tijela, rekao je Andrej Plenković i dodao da se paket odnosi na kućanstva, firme i poljoprivrednike, da je univerzalan, usmjeren na sve korisnike, te da se odnosi na smanjenje računa za kućanstva, za porezno rasterećenje, jednokratne naknade za umirovljenike, poseban program za ribare i drugo.

Prema onom što je danas predstavljeno, smanjit će se PDV na plin i to s 25 na 13 posto, a to će smanjenje biti trajno, najavili su. S 25 na 13 posto je smanjen i PDV na pelete, brikete, sječku i ogrjevno drvo. 

Također, smanjuje se i PDV na hranu. Tako će umjesto sadašnjih 13 posto, PDV na svježe meso i ribu, jaja, voće i povrće, jestiva ulja i masti te dječju hranu biti pet posto. S 25 na pet posto se smanjio i PDV na maslac i margarin.

Smanjen je i PDV na higijenske uloške i tampone s 25 na 13 posto, a s 25 na 13 posto je smanjen i PDV na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe. 

Također, s 13 na pet posto je smanjen i PDV na troškova u poljoprivredi poput sadnica, gnojiva i pesticida. 

Uz smanjenja PDV-a, predstavljeno je i da će iznos vaučera za najugroženije kupce energenata biti povećan s 200 na 400 kuna, a to se odnosi na naknadu za električnu energiju koja se sada proširuje i na plin 

Ključna intervencija

– Ovaj globalni porast cijena energenata izazvao je val poskupljenja u Europi. Cijena plina u Europi raste zbog veće potražnje nakon COVID-krize, drugi je razlog Rusija koja je najveći dobavljač i ima smanjenu proizvodnju, Norveška ne može povećati proizvodnju, u Europi dolazi do veće potražnje uslijed oporavka i hladnijih zima. 43 posto europskog plina dolazi iz Rusije, 23 posto iz Norveške, 11 posto iz Alžira. Prosječna cijena je 120 mW/h, 2,7 puta veća nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj smo imali sustav u kojem su cijene regulirane godinu dana. Da nema ove intervencije, od 1. travnja računi za struju bi poskupjeli 23 posto, a za plin 79 posto – naglasio je premijer Plenković. 

Uz premijera, na predstavljanju su bili i  potpredsjednik vlade i ministar financija Zdravko Marić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović te ministrica poljoprivrede Marija Vučković. 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.