Najavljen Međunarodni folklorni festival, COFA
Od 7. do 12. srpnja atraktivne folklorne grupe iz pet zemalja predstavljaju svoje plesove i  tradiciju

U Županijskoj palači u Varaždinu najavljeno je treće izdanje Međunarodnog folklornog festivala COFA koji će se održati na području Varaždinske županije u periodu od 7. do 12. srpnja ove godine. Program festivala te popratne aktivnosti najavili su idejna začetnica festivala Petra Golubar, zamjenik gradonačelnika Varaždina i saborski zastupnik Miroslav Marković te Renata Skoko, županijska pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana. 

Program 

– Našoj vjernoj publici nastojimo svake godine ponuditi što atraktivnije folklorne grupe te im približiti folklornu baštinu iz čitavog svijeta. Ove ćemo godine ugostiti folklorne grupe s čak tri kontinenta, odnosno pet zemalja. Zasigurno one najatraktivnije bit će iz Perua i Indije, a tu su i naše europske snage, Bugarska, Njemačka i Švicarska te domaći KUD-ovi iz grada Varaždina te Varaždinske županije. Službeno otvorenje festivala bit će u nedjelju, 7. srpnja s početkom u 20.30, u dvorištu vile Bedeković, gdje će se predstaviti folklorne grupe iz gostujućih zemalja, te također i ovogodišnji programski partner festivala – Varaždinski folklorni ansambl – započela je najavu programa Golubar pa nastavila:

– Ponedjeljak 8. srpnja bit će rezerviran za koncert iznenađenja, s obzirom da ćemo od 20.30 kod vile Bedeković predstaviti krasan glazbeni projekt Folklorelektro. Dolazi nam ženski vokalni ansambl Zwizde iz Zagreba koji na vrlo zanimljiv način spaja tradicijske glazbene izričaje s elektroničkom glazbom. U ponedjeljak COFA počinje svoju folklornu avanturu u Maloj Subotici, gdje će domaćin biti KUD “Zvon”. Utorak smo posvetili našim najmlađim članovima i ljubiteljima tradicijske baštine. U 19 sati kod vile Bedeković održat će se cjelovečernji Dječji folklorni koncert “Folklorašić“ na kojem će sudjelovati KUD-ovi iz Varaždina, Varaždinske županije i Zagreba, a u srijedu COFA putuje u općinu Maruševec i grad Ludbreg. U Maruševcu će domaćin festivala biti KUD Klaruš, a u Ludbregu KUD Anka Ošpuh. U četvrtak selimo u Zabok, gdje će se također predstaviti sve folklorne grupe, a domaćin će biti FA Zabok, dok će se festival službeno zatvoriti u petak kod vile Bedeković u 20 sati. Svečani mimohod svih folklornih grupa možete pogledati u užem centru grada Varaždina, u petak od 11 do 13 sati – otkrila je Golubić.

 U Centru za mlade P4 bit će postavljena i izložba fotografija narodnih nošnji koja će biti otvorena u nedjelju u 17.30, a ostat će otvorena tijekom cijelog festivala. Za najmlađe će se svakodnevno organizirati radionice namijenjene djeci od 5 do 12 godina, a vodit će ih umjetnički voditelj Tim Hrvaćanin iz VFA. 

Zamjenik gradonačelnika Marković pohvalio je organizaciju festivala te pozvao sve građane da poprate zanimljive programe samog festivala.

– Festival COFA, osim što donosi raznolikost folklornih skupina iz Varaždinske i susjednih županija, ističe grad Varaždin kao kulturno središte koje privlači međunarodnu pažnju. Posebno me veseli što festival raste iz godine u godinu i donosi dodatne sadržaje, poput radionica koje pomažu u očuvanju i popularizaciji folklorne tradicije. Pozivam sve naše sugrađane da posjete vilu Bedeković, uživaju u bogatom programu festivala. Time, osim podrške očuvanju kulturne baštine, promoviramo Varaždin, Varaždinsku županiju i cijelu Hrvatsku – rekao je Marković.

U ime Varaždinske županije, generalnog pokrovitelja ovogodišnjeg festivala nekoliko riječi rekla je pročelnica Upravnog odjela za poslove Skupštine i župana Renata Skoko.

– Iznimno mi je drago da smo i ove godine domaćin, a i generalni pokrovitelj festivala COFA. Već treću godinu u kontinuitetu pratimo rad i aktivnosti onih koji su uključeni u organizaciju ovog festivala, pa koristim priliku da čestitam Petri na entuzijazmu i volji koje ulaže u organizaciju. Varaždinska županija je poznata po svojoj tradiciji, običajima, kulturi, prihvaćanju raznolikosti, a upravo je COFA dobra prilika da naši građani  upoznaju i druge kulture i običaje. Sigurna sam da će svi uživati u pjesmi i plesu te bogatoj koreografiji, a ljubitelji folklora će sasvim sigurno doći na svoje – zaključila je pročelnica Skoko.

Pokrovitelji su Grad Varaždin, Varaždinska županija kao generalni pokrovitelj, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO te veleposlanstvo republike Indije/veleposlanik Raj Kumar Srivastava. 

Programski sadržaj festivala besplatan je za sve posjetitelje. 

Sufinancirano sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.