FOTO: Berač Stjepan Jagić pronašao ‘Zlatni grozd’
54. BRANJE GROZJDJA: Započela najveća pregradska manifestacija, a kako drugačije nego – u vinogradu

Izuzetno vruća godina primorala je vinogradare na nikad raniju berbu. No, u pregradskim vinogradima ipak se počekala tradicionalna manifestacija ‘Branje grojzdja’ koja se održava po 54. puta kako bi se išlo ubrati plodove mukotrpnog rada jer vinograd traži slugu, a ne gospodara. 

Na početku, pregradski gradonačelnik i europarlamentarac Marko Vešligaj zahvalio je obitelji Šimun koja je danas ugostila početak manifestacije. 

– Bio sam ovdje kad je tek kupljen ovaj objekt i mogu reći kako je napravljeno pravo čudo. To ne bi bilo moguće da ne postoji ljubav prema vinogradu i tradiciji. Upravo, ta tradicija nas određuje kao grad, regiju i državu. Svi zajedno smo dali obol da je manifestacija na visokom nivou i vjerujem kako je pred nama najbolje ‘Branje grojzdja’ – kazao je Vešligaj, dodajući kako su u Gradu pripremili više od 50 događanja koja će popratiti manifestaciju.  

Uz to, gradonačelnik je zaželio puno sreće u pronalasku ‘Zlatnog grozda’, a ta sreća otišla je u ruke Stjepana Jagića. 

Kako je spomenuto, čast domaćinstva ove godine pripala je Tihomiru Šimunu i obitelji. 

– Ovaj trenutak svake godine s nestrpljenjem iščekujemo jer nije samo početak berbe već je slavlje rada, tradicije i zajedništva. Prije svega želio bih se zahvaliti ženi i kćerima bez kojih ništa ne bi bilo moguće – kazao je Tihomir Šimun.  

Direktorica turističke zajednice Srce Zagorja Martina Belina istaknula je važnost ovog događaja i iskoristila priliku za pozvati na brojna događanja. 

– Pred nama je najpoznatiji zagorski tjedan, a družimo se sve do 29. rujna kad manifestacija završava povorkom berača i beračica. Ove godine imamo bogat program s naglaskom na enogastro ponudi te će svi nepci biti zadovoljeni – poručila je Belina dodavši kako već danas koncert ima Dino Miklaužić.

 

Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar se pak dotaknuo poezije i glazbe koja nas često podsjeća u kakvom kraju imamo prilike živjeti. 

– Kad dođete u Zagorje, a pogotovu u pregradski kraj, onda nema nikog od nas ne zaigra srce. Sva sreća da ima ljudi koji znaju riječi i glazbom izraziti osjećaje, zato ima toliko nevjerojatnih pjesama o Zagorju i ljepoti koju uživamo svaki dan. Zbog toga je važno da ovakve manifestacije budu tradicionalne, a naša je obaveza baštiniti ono što smo naslijedili od djedova – zaključio je Kolar dodavši kako je Pregrada destinacija za sve koje žele kušati vrhunska vina.

Sufinancirano sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.