Sve iz zabave
Haker (15) mijenjao ocjene, ali i rute naftnih tankera

Petnaestogodišnjak iz Italije hakirao je navigacijski softver za trgovačke brodove i brzo preusmjeravao naftne tankere na drugu rutu – iz zabave, piše Fenix magazin

Također je popravio školske ocjene. Učenik je sigurno uživao u korištenju svog kućnog računala. No, očito je malo razmišljao o posljedicama. 

Hakirao je računalne sustave i mijenjao ocjene gotovo u tren oka. 

Čak ni web stranice koje su se smatrale sigurnima nisu bile prepreka za 15-godišnjaka. Uspio je promijeniti rute trgovačkih brodova u Sredozemnom moru. Poslao je naftne tankere koji su prevozili sirovu naftu iz jednog dijela svijeta u drugi drugom rutom. 

Međutim, istražitelji su ušli u trag 15-godišnjaku koji pohađa tehničku školu. Prethodno su primili dojavu o neidentificiranim unosima u navigacijskom softveru. Nakon istrage policije i državnog odvjetništva mladi haker je prijavljen. Nije poznato kakva ga kazna čeka. 

Zamislivo je da bi on čak mogao imati koristi od problema i osigurati unosan posao zahvaljujući svojim IT vještinama, pišu talijanski mediji. 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.