Podizanje svijesti o moždanom udaru kod žena
U Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice obilježen Dan crvenih haljina

Svakog prvog petka u veljači obilježava se Dan crvenih haljina, odnosno, javnozdravstvena akcija koja za cilj ima podizanje svjesnosti o moždanom udaru kod žena. 

Iznimaka nije ni Krapinsko – zagorska županija gdje je u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice bilo moguće obaviti besplatno mjerenje tlaka te šećera u krvi, kao i saznati rizike za razvoj moždanog udara.  

Također, u Plavoj dvorani bolnice održano je predavanje “Što svaka žena treba znati o moždanom udaru”. 

Domaćin obilježavanja Dana crvenih haljina, ravnatelj Specijalne bolnice Krapinske Toplice Danijel Javorić Barić istaknuo je važnost preventivnih akcija. 

– Kada smo krenuli s obilježavanjem bitnih datuma koji stavljaju naglasak na određene teme, upravo je preventiva bila jedna od temelja na kojima smo odlučili graditi naše zdravstvene akcije. Bolnica se najčešće poistovjećuje s bolešću, a preventiva često ostane po strani. Zato ovakve akcije osvješćuju potrebu vođenja brige o zdravlju. Kao ustanova pokušavamo biti aktivni u zajednici, ali isto tako koristimo prilike za graditi našu bolnicu koja bi išla prema preventivnim zdravstvenim uslugama – kazao je ravnatelj Javorić Barić. 

Doktor Ivan Dubroja apostrofirao je najbitnije stvari koje treba znati o moždanom udaru. 

– Apsolutno je važno znati prepoznati simptome moždanog udara i kako na vrijeme reagirati. Također je važno znati čimbenike rizika za razvoj moždanog udara, a oni su kod žena drugačiji nego kod muškaraca. Treba voditi računa i o trudnoći, migrenama i upotrebi estrogena. Svima je pak zajedničko da moramo promijeniti stil života i voditi računa o našem tlaku i šećernoj bolesti, prehrani, tjelesnoj aktivnosti i još puno toga – naglasio je Dubroja.

Župan Željko Kolar je i sam prekontrolirao krv i tlak te je, kako kaže, izuzetno zadovoljan rezultatima. 

– Potrebno se kontrolirati i biti aktivan. Bilo bi idealno da se prati i prehrana, no modernim tempom života to često nije moguće. Svakako se treba kretati jer preventiva je uvijek najbolja. Dan crvenih haljina naglašava da se žene nakon 40. godine trebaju ozbiljnije kontrolirati i paziti. Kod njih se teže prepoznaju simptomi za moždani udar nego kod muškaraca – kazao je župan Kolar koji se dotaknuo Centra srca i mozga: 

– Želimo napraviti taj Centar u bolnici u Krapinskim Toplicama koja je najbolja u rehabilitaciji nakon moždanog udar i ona jedina radi takvu vrstu rehabilitacije u Hrvatskoj. Spremni smo, imamo građevinsku dozvolu, imamo sjajne stručnjake, veliku listu čekanja i obavezni smo kao ljudi osigurati najveću moguću šansu za život. Ovdje imamo ‘win-win’ situaciju i moram ponoviti rečenicu premijera Plenkovića – ovo je netema. I dalje čekam poziv za kavu – zaključio je župan Kolar otkrivši pri tome svoju tajnu zdravog života, a to je fizička aktivnost.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.