U USTANOVI ZA PRODUŽENO LIJEČENJE I PALIJATIVNU SKRB NOVI MAROF, NA POSEBAN NAČIN OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA
Pacijente obišli mališani iz dječjeg vrtića, 85-godišnja baka Anka upoznala svoju praunučicu Maju, staru 20-ak dana

Svake godine 1. listopada u Općoj bolnici Varaždin – Službi za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof, obilježava se Međunarodni dan starijih osoba. Osoblje bolnice te članovi i volonteri udruge za palijativnu pomoć “Srce” Novi Marof bili su domaćini druženja s pacijentima bolnice, djecom iz Dječjeg vrtića Novi Marof, fra Vitomirom iz župe sv. Antuna Padovanskog Novi Marof, gradonačelnikom Sinišom Jenkačem i ostalima okupljenima.

Kutak za djecu

Predsjednica Udruge za palijativnu pomoć “Srce”, Miljenka Šimec, zajedno s članovima udruge i volonterima, pobrinula se i oko uređenja kutka za djecu, gdje mogu boraviti najmlađi prilikom posjeta bolesnim članovima obitelji i bližnjima.
– Budući da u bolnicu dolaze ljudi iz cijele Hrvatske, često u pratnji mlađih članova obitelji, odlučili smo bolnički perivoj i ostatke drvenog materijala iz parka iskoristiti za uređenje kutka za djecu. Tako obitelji mogu izvesti bolesnike u park, a unuci i praunuci trčkarati oko njih. To je zaista idiličan prizor – izjavila je Šimec.
Takvom jednom okupljanju domaćini su svjedočili prilikom proslave 85. rođendana prabake Anke, koja je tada po prvi puta vidjela praunuku – malu Maju, staru 20-ak dana.
Koliko se brige i pažnje posvećuje unutarnjem i vanjskom uređenju bolnice, govori u prilog i druga nagrada u kategoriji najljepše uređenog okoliša, koju je Službi za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof dodijelilo Vijeće Mjesnog odbora Novi Marof.

Međugeneracijska solidarnost

Svake se godine Međunarodni dan starijih osoba obilježi i u prisustvu mališana iz Dječjeg vrtića Novi Marof. Bitno je da svi kroz različite aktivnosti i događanja doprinose međusobnom uvažavanju i poštivanju te izgradnji zajedništva onih najmlađih i najstarijih.
– Nužno je odašiljati poruke zajedništva i međugeneracijske solidarnosti. Odgajajmo generacije koje će brinuti o nama – poručila je Šimec.
Osim Međunarodnog dana starijih osoba, uskoro se u bolnici u Novom Marofu obilježava još jedan važan datum – 12. listopada – Svjetski dan hospicija i palijativne skrbi. Podsjećamo, Udruga, kao i ustanova – Služba za produženo liječenje i palijativnu skrb Novi Marof, je 12. lipnja 2015. godine od strane Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja, primila priznanje kao primjer dobre prakse palijativne skrbi u Hrvatskoj. Udruga je prema ocjeni suradnika CEPAMET-a odličan primjer razvoja palijativne medicine i palijativne skrbi.
Tijekom listopada će se u bolnici u Novom Marofu održati i prvi Simpozij o palijativnoj skrbi i Dan otvorenih vrata palijativnog odjela.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.