Imao je GPS ogrlicu
TUŽNO: Lovci namamili lava Blodieja van zaštićenog područja i ubili ga

Petogodišnji lav imena Blondie, koji je nosio GPS ogrlicu postavljenu u sklopu znanstvenog istraživanja Sveučilišta Oxford, ubijen je u blizini Nacionalnog parka Hwange u Zimbabveu, unatoč tome što je bio pod zaštitom i ispod propisane dobne granice za trofejni lov, piše Index.

Ova vijest izazvala je ogorčenje znanstvenika, organizacija za zaštitu divljih životinja i šire javnosti.

GPS ogrlica, koju je sponzorirao Africa Geographic, postavljena je u okviru projekta Sveučilišta Oxford s ciljem praćenja slobodno krećući lavova, sprečavanja sukoba ljudi i divljih životinja te dugoročne zaštite vrste.

Unatoč tome, Blondie je, kako se sumnja, sustavno namamljen izvan sigurnih granica nacionalnog parka, gdje je lov zabranjen, kako bi bio odstrijeljen u lovištu u kojem je to dopušteno.

Lovci uključeni u slučaj tvrde da je sve bilo izvedeno u skladu sa zakonima te da su posjedovali potrebne dozvole.

Lovac koji je ubio lava navodno je za to platio 46.000 američkih dolara. Fotografija lavovog trupla, uz trojicu muškaraca u maskirnoj odjeći, kružila je društvenim mrežama prije nego što je izbrisana.

Znanstvena i zaštitarska zajednica na ovaj je slučaj reagirala s ogorčenjem. Direktor Africa Geographic Simon Espley izjavio je da činjenica kako istaknuta ogrlica nije bila dovoljna da spriječi Blondiejevo uključivanje u ponudu za odstrel, “potvrđuje surovu realnost da nijedan lav nije siguran pred cijevima trofejnih lovaca”.

– Bio je odrasli mužjak u punoj snazi, važan za održavanje čopora. Ovaj slučaj ozbiljno dovodi u pitanje etička načela koja Zimbabveanska udruga profesionalnih vodiča redovito ističe, kao i tvrdnje da se love samo stari, neplodni mužjaci – dodao je Espley.

Zimbabveanska udruga profesionalnih vodiča (ZPGA) na svojim stranicama navodi kako promiče “častan i sportski prihvatljiv pristup profesiji i lovu” te “najviše standarde profesionalizma u safari lovu”. No Blondiejev slučaj ponovno otvara pitanje stvarnog nadzora i provođenja tih načela na terenu.

Osim etičkih pitanja, postavlja se i pitanje bioloških posljedica za njegov čopor. Blondie je predvodio grupu od tri ženke i deset mladunaca. Stručnjaci upozoravaju da su najmlađi potomci sada izloženi ozbiljnoj opasnosti od infanticida, odnosno ubijanja mladunaca od strane suparničkih mužjaka koji će pokušati preuzeti čopor.

Mnogi podsjećaju i na slučaj lava Cecila, koji je 2015. godine ubijen u istom nacionalnom parku pod gotovo identičnim okolnostima – također je imao GPS ogrlicu i bio dio istraživačkog projekta, a ubijen je nakon što je izmamljivan izvan granica parka.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.