Večeras je u glazbenoj dvorani Srednje škole Krapina održan tradicionalni Recital kajkavskog pjesništva, događanje koje je podsjetnik da se dragi ‘kaj’ čuva, prenosi i živi kroz generacije.
Dramski umjetnici, među kojima i zagorski glumci Denis Bosak te rođeni Krapinčani Martin Grđan i Dea Presečki, izveli su 38 poetskih uradaka. Glazbeni dio večeri uveličao je Marko Vukes uz pratnju pijanista Tonija Eterovića.
Predsjednik Društva za kajkavsko kulturno stvaralaštvo Damir Novina iznimno je ponosan na ovu manifestaciju.
– Lijepo je vidjeti radove iz nekih graničnih kajkavskih govornih područja, gdje imaju zanimljive dijalekte koje ni mi sami ne razumijemo do kraja, ali osjetimo taj kaj i tu ljubav. Nažalost, ne možemo sve radove objaviti u zborniku, no to nikako ne znači da su oni koji nisu uvršteni manje vrijedni. Svake godine interes raste i vjerujem da radimo dobar posao – poručio je Novina.

Tajnik Društva Radovan Novina otkrio je kako je ove godine zaprimljeno dvjestotinjak radova te da bi ih, bez ograničenja broja prijava, bilo i znatno više.
– Svaki autor mogao je poslati najviše tri rada. Od pristiglih radova, njih 77 odabrano je za objavu u zborniku, dok će 38 poetskih uradaka biti izvedeno u interpretaciji dramskih umjetnika. Vjerujem da će publika uživati u pravoj šetnji kroz bogatstvo naših kajkavskih govora – rekao je Novina.

Predsjednik krapinskog Gradskog vijeća Ivan Bajcer smatra da se kajkavski jezik iznimno poštuje i cijeni.
– Trećina stanovnika Hrvatske su kajkavci i drago mi je što se ovakve večeri obilježavaju jer su upravo one ključne za očuvanje naše tradicije i jezika – kazao je Bajcer.

I zamjenica krapinsko – zagorskog župana Jasna Petek naglasila je važnost ovog okupljanja.
– Prekrasno je kad se ovdje u Krapini okupe kajkavci iz svih krajeva Hrvatske, a osobito je lijepo vidjeti sve generacije umjetnika i umjetnica kako pišu i stvaraju na našem dragom jeziku. Ovo nije samo prilika za susrete, već i način da ostanu zabilježene misli, osjećaji i razmišljanja, pretočeni u stihove na našem prekrasnom kajkavskom – zaključila je zamjenica Petek.










