Zakonska obveza ponovno na snazi
Svjetla obavezna od subote! Kazne od 30 do 60 eura čekaju nepažljive vozače

Od 1. studenoga ponovno stupa na snagu zakonska obveza korištenja dnevnih ili kratkih svjetala na motornim vozilima. Svi vozači dužni su tijekom dana imati upaljena svjetla u razdoblju od 1. studenoga do 31. ožujka, pišu 24sata.

Vozači mopeda i motocikala obvezu korištenja svjetala imaju cijelu godinu, bez obzira na doba dana ili godišnje doba. Nepoštivanje ove odredbe kažnjava se novčanom kaznom od 30 eura.

Zakon također propisuje obveze za vozače bicikala i osobnih prijevoznih sredstava poput električnih romobila. Sukladno članku 101., oni moraju od prvog sumraka do potpunog svanuća, kao i u uvjetima smanjene vidljivosti, imati bijelo svjetlo sprijeda i crveno straga. Nepoštivanje ove odredbe kažnjava se kaznom od 60 eura.

Iz policije apeliraju na sve sudionike u prometu da poštuju propise i budu posebno oprezni u jesenskim i zimskim mjesecima, kada su dani kraći, a vidljivost često smanjena.

– Korištenje svjetala nije samo zakonska obveza, već i važan čimbenik sigurnosti svih sudionika u prometu – poručuju iz policije.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.