Danas obilježavamo Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom kako bismo se prisjetili zašto je potrebno cijeniti mir i slobodu koju kao država imamo.
Dan Europe obilježavamo kako bi se prisjetili da živimo u svijetu punom promjena i izazova gdje Europska unija treba biti snažna i neovisna. Potrebno je surađivati na jačanju sigurnosti, poticanju napretka i očuvanju slobode da sami odlučujemo u kakvom društvu i demokraciji želimo živjeti.
Dan pobjede nad fašizmom predstavlja praznik u spomen njemačke predaje u Drugom svjetskom ratu 1945. godine.
Povodom obilježavanja ovih spomendana, župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar uputio je poruku svom građanstvu:
Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom, koje obilježavamo 9. svibnja, trajni su podsjetnici na snagu zajedništva, hrabrosti i vjere u slobodu. Na današnji dan prisjećamo se ljudi koji su se suprotstavili mržnji, nasilju i podjelama te svojim žrtvama omogućili da Europa danas bude prostor mira, demokracije i poštivanja ljudskog dostojanstva.
Krapinsko – zagorska županija s posebnim ponosom njeguje antifašističke vrijednosti koje su duboko utkane u identitet našega kraja i u temelje moderne Europe i Republike Hrvatske. S poštovanjem i zahvalnošću odajemo počast svim borcima protiv fašizma, hrvatskim braniteljima i svima koji su kroz povijest branili slobodu, pravdu i pravo čovjeka na dostojanstven život.
Vrijednosti za koje su se oni borili danas živimo i razvijamo kroz europsko zajedništvo. Članstvo Hrvatske u Europskoj uniji donijelo je nove mogućnosti razvoja, ulaganja i napretka, a Krapinsko – zagorska županija dokaz je kako se europske prilike mogu pretvoriti u konkretne projekte i bolji život naših građana. Zahvaljujući zajedničkom radu, odgovornosti i viziji razvoja, Zagorje danas stoji među najuspješnijim hrvatskim regijama u korištenju europskih sredstava.
Neka nam Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom budu trajni podsjetnik da mir, sloboda i demokracija nisu nešto što se podrazumijeva, već vrijednosti koje moramo svakodnevno čuvati i graditi. Samo zajedništvom, solidarnošću i odgovornošću prema budućim generacijama možemo nastaviti stvarati društvo jednakih prilika, sigurnosti i napretka.









