Od 1. lipnja na području cijele Republike Hrvatske na snazi je zabrana paljenja vatre na otvorenom prostoru zbog početka protupožarne sezone.
Mjera se odnosi na spaljivanje, paljenje i loženje vatre na svim otvorenim prostorima, uključujući spaljivanje korova, biljnog otpada i drugih gorivih materijala te korištenje otvorenog plamena na mjestima gdje postoji povećana opasnost od požara.
Za nepoštivanje propisanih mjera predviđene su novčane kazne. U slučaju izazivanja požara sankcije su znatno strože te mogu uključivati visoke novčane kazne i kaznu zatvora.
Iznimno, u razdoblju od 1. lipnja do 30. rujna, svako loženje vatre na otvorenom prostoru potrebno je prethodno prijaviti nadležnoj vatrogasnoj postrojbi.
– Pozivamo građane na odgovorno ponašanje i poštivanje propisanih mjera kako bismo zajednički zaštitili ljude, imovinu i prirodu. Primijetite li dim ili požar, odmah nazovite 193 ili 112 – apeliraju iz Općine Ljubešćica.







