Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike idućeg tjedna raspisat će prve natječaje za zapošljavanje osobnih asistenata u državnim ustanovama socijalne skrbi. Cilj je osigurati dodatnih oko 2000 radnika koji nedostaju kako bi osobe s invaliditetom mogle u potpunosti ostvariti svoje pravo na osobnu asistenciju, piše Poslovni dnevnik.
Ministar rada Alen Ružić istaknuo je kako u sustavu trenutačno radi oko 3400 osobnih asistenata, no za osiguravanje usluge svim korisnicima potreban je veći broj zaposlenih.
– Svjesni smo da osobnih asistenata u ovom trenutku nedostaje i upravo ova odluka o zapošljavanju odnosi se na ciljano osiguravanje tog nedostajućeg broja kao nužna mjera u osiguravanju usluge za naše korisnike – rekao je Ružić.
Novi osobni asistenti moći će se zapošljavati u više od 50 ustanova socijalne skrbi kojima je osnivač Republika Hrvatska, ali i dalje u udrugama koje pružaju ovu uslugu. Postojeći asistenti moći će birati poslodavca, čime se, kako ističu u Ministarstvu, povećava fleksibilnost sustava.
– Država ovime preuzima svoj dio odgovornosti za širenje sustava, osobnim asistentima omogućujemo izbor, udruge ostaju ključni partneri, a osobama s invaliditetom osiguravamo dostupnu i kontinuiranu uslugu – poručio je ministar.
Usluga dostupna 24 sata dnevno
Novost je i da će se usluga osobne asistencije moći koristiti prema potrebama korisnika 24 sata na dan, sedam dana u tjednu, uključujući nedjelje i blagdane.
Promijenit će se i način izdavanja odluka o dodjeli osobnog asistenta. One više neće sadržavati ime konkretnog asistenta, već će funkcionirati slično kao uputnica u zdravstvenom sustavu – korisniku će omogućiti promjenu asistenta te korištenje usluge u slučaju promjene mjesta prebivališta.
Ako korisnik ne pronađe osobnog asistenta u kratkom roku, moći će koristiti institut osobe od povjerenja. Riječ je o bliskoj osobi korisnika koja će, nakon potrebne edukacije, moći privremeno pružati uslugu osobne asistencije, najdulje šest mjeseci.
Više asistenata za korisnike s najvećim potrebama
Za osobe s invaliditetom koje koriste osobnu asistenciju u punom opsegu, odnosno 24 sata dnevno, bit će omogućeno angažiranje više osobnih asistenata. Ministar je naglasio kako je dodatni broj zaposlenih potreban i zbog mogućih bolovanja i godišnjih odmora, kako korisnici ne bi ostajali bez potrebne pomoći.
Sredstva za provedbu ove mjere već su osigurana u državnom proračunu. Ružić je istaknuo da osobni asistenti imaju sva prava iz kolektivnog ugovora, koeficijent za izračun plaće od 1,37, a očekuje ih i povećanje osnovice plaće najesen.
– Ovo je veliki iskorak i država ovoj temi pristupa hrabro, odlučno i odgovorno, ne štedeći ni financije ni puni angažman – poručio je ministar.







