U Kninu se obilježava 24. obljetnica “Oluje“
Grabar – Kitarović: Svaki put kad sam ovdje, u hrvatskom kraljevskom gradu Kninu, prolaze me trnci. Poklanjam se duboko svim hrvatskim braniteljima, posebno onim stradalima i došla sam da vam kažem: veliko hvala

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomeniku hrvatske pobjede Oluja 95 u Kninu jutros je počelo Središnje obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 24. obljetnice Vojno – redarstvene operacije„“Oluja“. Tim povodom u gradu se okupio cijeli državni vrh, a program obilježavanja trajat će do kraja dana.
Prigodnim govorom okupljenima se obratila predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Republike Hrvatske, Kolinda Grabar – Kitarović.

Ponosan narod

– Svaki put kad sam ovdje, u hrvatskom kraljevskom gradu Kninu, prolaze me trnci. Vizija dr.Franje Tuđmana je postala naša stvarnost. Prije 24 godine poslana je poruka da smo mi Hrvati ponosan narod i da imamo pravo odlučivati o svojoj sudbini. Poklanjam se duboko svim hrvatskim braniteljima, posebno onim stradalima i došla sam ovdje da vam kažem: veliko hvala. Ova proslava nije zbog nas političara, ovdje smo da se suočimo sa sobom i upitamo se jesmo li učinili sve za Hrvatsku i na to pitanje se odgovor očekuje djelima, a ne riječima. To se od nas očekuje jer smo se na ovom mjestu prije 24 godine izborili da u našoj domovini sami odlučujemo – rekla je predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović, a prenosi vecernji.hr.
Govor u Kninu održao je i premijer Andrej Plenković koji je svima čestitao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 23. obljetnicu vojno-redarstvene operacije Oluja, a ponaosob se zahvalio ministru obrane Damiru Krstičeviću, ministru branitelja Tomi Medvedu te ministru unutarnjih poslova, Davoru Božinoviću, za njihov doprinos.

Ostvarivanje pravde

– Poseban značaj oluja ima za sve nas jer je hrvatski narod  pokazao snagu i oslobođenjem petine teritorija pokazao da sam odlučuje i da drevni Knin zauvijek ostaje hrvatski. Stoga s ponosom  slavimo i uvijek ćemo slaviti dan hrvatske pobjede. To je bio legitiman odgovor velikosrpskom posezanju za hrvatskim teritorijem. Nikad nećemo posustati u našim naporima u ostvarivanju pravde za sve naše stradale i do posljednjeg slučaja ćemo istraživati ratne zločine  i tražiti sve naše nestale. Naša djeca moraju znati da bez Oluje ne bi bilo današnje Hrvatske, da bi bili ugroženi naši gradovi, a EU bi bila san, i sve ovo zahvaljujemo i posvećujemo našim braniteljima. Nastavit ćemo modernizirati hrvatsku vojsku, uspjet ćemo nabaviti avione i želimo zadržati  borbenu spremnost – rekao je Plenković.

Podsjećamo u operaciji “Oluja“ sudjelovali su i pripadnici 103. zagorske brigade, pod zapovjedništvom pukovnika Žarka Miholića, dok je u Domovinskom ratu, na svim ratištima u Hrvatskoj sudjelovalo preko 11.500 Zagoraca, a poginulo ih je 85.

FOTO: Ured predsjednice RH

 

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

NET.HR

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.