Plaće pod povećalom
Radnici HAC-a mogli bi ostati bez automatskog rasta plaća: Sindikat najavio borbu za pravo staro 15 godina

Radnici Hrvatskih autocesta (HAC) mogli bi ostati bez prava koje su imali posljednjih 15 godina – automatskog usklađivanja plaća s inflacijom. Kako piše Index.hr, to bi se pitanje moglo otvoriti tijekom novih kolektivnih pregovora, nakon što je Vlada najavila zamrzavanje plaća u državnim i javnim službama.

Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković poručio je da pregovori u HAC-u trebaju biti usklađeni s onima koje Vlada vodi sa sindikatima državnih i javnih službenika.

– Zajedno s kolektivnim pregovaranjem podudara se i pregovaranje na državnoj razini, s javnim i državnim službenicima. U tim pregovorima treba se voditi činjenicom da oni moraju biti koordinirani i ujednačeni – rekao je Butković.

Sindikat ne pristaje na ukidanje prava

U Nezavisnom cestarskom sindikatu ističu kako usklađivanje plaća s inflacijom nije nova povlastica, već stečeno pravo radnika HAC-a koje postoji već dugi niz godina.

Predsjednik sindikata Anđelko Kasunić smatra kako problem nije u trošku za poslodavca, već u tome što se ne uspijeva zaustaviti rast cijena.

– Ne bih rekao da je riječ o financijskom opterećenju, nego to bode oči jer Vlada RH ne uspijeva obuzdati inflaciju, nego pokušava podmetnuti pod tepih da inflacije nema – izjavio je Kasunić.

Najavio je kako sindikat neće prihvatiti smanjenje prava te da će, ako bude potrebno, koristiti sve zakonski dopuštene sindikalne metode.

– Sigurno nećemo prihvatiti smanjenje, to ne dolazi u obzir. Poduzet ćemo sindikalne mjere, bilo da je riječ o prosvjedima, štrajkovima ili nečem drugom – poručio je.

HAC-ovi radnici imaju i druga materijalna prava

Osim automatskog usklađivanja plaća s inflacijom, zaposlenici HAC-a ostvaruju i druga materijalna prava. Među njima su božićnica i uskrsnica od po 200 eura, regres od 300 eura te dodatnih 380 eura za radnike koji tijekom ljetnih mjeseci ne koriste bolovanje ni godišnji odmor.

Indeksaciju plaća primjenjuju i neke druge tvrtke. U Hrvatskim cestama plaće se usklađuju jednom godišnje, dok je slično pravo dogovoreno i za radnike osječkog komunalnog poduzeća Unikom.

Sindikalni zahtjevi i u javnim službama

Predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Iva Šušković smatra da je usklađivanje plaća s inflacijom nužno prije razgovora o daljnjem povećanju plaća.

– To je prva pretpostavka da se cijela priča koja je izgubljena prošle godine prvo anulira, pa da se onda objektivno razgovara o povećanju osnovice ili drugih materijalnih prava – rekla je Šušković.

O usklađivanju osnovice s inflacijom razgovarali su i školski sindikati, no njihov prijedlog zasad nije prihvaćen. Predsjednik sindikata Željko Stipić poručio je kako postoji mogućnost nastavka razgovora na novim sastancima.

Predstojeći pregovori između Vlade i sindikata mogli bi biti vrlo zahtjevni, a konačna odluka o budućnosti automatskog rasta plaća u HAC-u očekuje se tijekom novih kolektivnih pregovora.

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

IZ HRVATSKE

Kajkavske kronike

Još iz rubrike

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.